Sunday, August 12, 2012

S.O.S Szkła kontaktowe

Czyli, wszystko, czego nie powinno się robić z soczewkami ale... czasem nam się zdarza:)

Swoją przygodę z tym wynalazkiem zaczęłam kilka lat temu i dzisiaj troszkę szerzej o niej napiszę.

Praktycznie na wszystkich zdjęciach, jakie tu widzicie mam zwykłe szkła kontaktowe (zamiast okularów korekcyjnych).
Moje wyglądają dokładnie, jak na poniższym zdjęciu.

Szkła kontaktowe dzielimy na zwykłe i barwione (obecnie noszę bezbarwne, których praktycznie nie widać na oku ale poniższe zasady odnoszą się do każdego rodzaju soczewek). Szkła barwione mogą powiększać wizualnie tęczówkę - ich średnica jest większa, a pigment imitujący tęczówkę zakrywa z zapasem naszą naturalną ( wtedy mówimy o circle lens) ale mogą tylko zmieniać jej kolor lub nadawać oczom szalony, bajkowy wygląd.
Inny podział ze względu na trwałość (czas jaki po pierwszym użyciu można nosić soczewki). Najczęściej spotykane to jednodniowe, miesięczne, trzymiesięczne i roczne. Bywają także dwutygodniowe i półroczne.
Im krótszy czas przydatności do użytku tym soczewka jest delikatniejsza.

Zabawę z soczewkami należy zacząć od wizyty u okulisty, który zbada wzrok i oczy. Sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań do noszenia szkieł (np zespołu suchego oka, niektóre wady wzroku) oraz nauczy zakładać, zdejmować i dbać o nie. Doradzi, jaki rodzaj (wielkość, wypukłość i moc jeśli masz wadę wzroku) oraz jakiej trwałości (np miesięczne, roczne...) będą dla Ciebie najlepsze

Pamiętaj!
Myj i dokładnie płucz ręce przed dotykaniem soczewek. Codziennie czyść soczewki i zmieniaj im płyn, nie używaj dłużej niż wskazuje trwałość
Higiena = zdrowe oczy

Przejdźmy teraz do tytułowego pogotowia soczewkowego:)

Soczewka przykleiła mi się do oka!
Pomrugaj, zakropl oczy płynem do soczewek, spróbuj lekko przesuwać soczewkę opuszką palca. Zamknij oczy, ruszaj gałkami, powtarzaj w różnej kolejności wcześniejsze czynności. Dla takich sytuacji wrto mieć płyn do soczewek nawet jeśli nosisz te jednodniowe. Soczewki przyklejają się zwykle gdy zdarzy Ci się w nich zasnąć/ nosisz je zbyt długo/zalałaś je wodą przy myciu/ za rzadko mrugasz (mrugamy rzadziej patrząc w tv, monitor...). Gdy nic nie pomaga... rozpłacz się nad swoim losem:) Łzy najlepiej nawilżają oko i pomagają na wszystkie problemy ze szkłami kontaktowymi.

Skończył mi się płyn do soczewek...
Należy dbać by  być w posiadaniu zapasowej buteleczki... Soczewki należy przed snem zdjąć, umyć i włożyć do pudełeczka z płynem, co gdy jednak go nie mamy? Rozważyć można 3 opcje: wyrzucić soczewki jeśli właśnie kończy się ich czas przydatności i następnego dnia złożyć nowe, użyć jeszcze raz tego samego płynu (opcja niehigieniczna i nie polecana!), użyć soli fizjologicznej. Tą ostatnią znajdziesz w każdej aptece i uratujesz soczewki w wyjątkowej sytuacji (potem należy wyczyścić je w specjalnym płynie). Nie wolno stosować soli jako stałego zastępnika płynu gdyż nie usuwa osadów białkowych ani nie czyści soczewek!


Zgubiłam soczewkę / wypadła mi
Czasem zdarzy się, że przy zakładaniu soczewka spadnie i trzeba jej poszukać. Wyjątkowo sympatycznie szuka się tych zwykłych, bez pigmentów, zwłaszcza z wadą wzroku:) Zachowaj spokój, ostrożnie obejrzyj swoje ubranie, biurko, umywalkę, krzesło... Nie ruszaj się zanim nie sprawdzisz, czy nie masz soczewki przy nogach. Cierpliwość to cnota. Zgubę starannie umyć, wypłukać i założyć (najlepiej nad biurkiem...)

Soczewka drażni mi oko, uwiera mnie i kłuje
Zdejmij ją, umyj w płynie, daj oku chwilę odpocząć. Nie noś soczewek jeśli czujesz mocny dyskomfort, szkła kontaktowe powinny być zupełnie niewyczuwalne na oku. Jeśli oko jest podrażnione nie noś soczewek aż podrażnienie nie ustanie. Jeśli soczewka jest nierówna, pęknięta, ma dołki, dziurki i inne zmiany w fakturze  - czas ją zmienić na nową, zużyła się. Jeśli z soczewką wszystko ok, a po założeniu czujesz okropne pieczenie to przyczyną może byś niestaranne spłukanie mydła po umyciu rąk. Dyskomfort może sprawiać soczewka źle dobrana, za mała, za twarda (roczne są dużo twardsze od dziennych) lub... założona na lewą stronę:)

Soczewka nie chce się przykleić do oka
Masz za dużo płynu do soczewek na opuszce palca - jest bardziej mokra od oka. Przełóż soczewkę na inną puszkę, a tamtą osusz.

Soczewka pękła / wyszczerbiła się
Niestety... nie da się tego naprawić. Wyrzuć soczewkę, nie noś uszkodzonej!

Kilka pytań z odpowiedziami:)

Czy soczewka może wpaść/wejść za oko?
NIE! Jest to fizycznie niemożliwe, może jedynie zawinąć się i zniknąć pod powieką

Czy w soczewkach można płakać?
Tak. Możesz ryczeć jak bóbr, nic się nie stanie, tylko nie pocieraj oczu bo możesz je "wytrzeć" poza oko.

Czy w soczewkach można iść na basen lub kąpać się?
Tak ale powinnaś nosić specjalne gogle i uważać, żeby nie zachlapać oczu. Do oczu  założonymi soczewkami nie może się dostać żaden inny płyn niż specjalnie do tego przeznaczony - grozi przyklejeniem się soczewki do oka.

Czy soczewki można trzymać w wodzie?
Nie! Czytałam o przypadkach, gdy ktoś przechował soczewki w wodzie, potem wyczyścił i zostawił na kilka godzin w płynie i nosił ale to niebezpieczne dla oczu! Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest trzymanie soczewek w soli fizjologicznej w awaryjnej sytuacji.

Czy soczewki miesięczne można nosić dłużej niż miesiąc?
Nie powinno się tego robić jednak jeśli nie były noszone codziennie i są w idealnym stanie (gładkie, bez żadnych skaz) to można się pokusić o 3-5 dni przedłużyć ich życie. Bezwzględnie dbaj o ich higienę! Jednak, jeśli czujesz jakikolwiek dyskomfort przy noszeniu - natychmiast przestań je nosić!

Czy w soczewkach można spać?
Nie polecam. Są soczewki, w których można spać np do 3 godzin lub nawet przespać całą noc ale jest to niezdrowe dla oka (mniejsze nawilżenie, mniej tlenu) i wiąże się z dużym dyskomfortem  (ryzyko przyklejenia się soczewki do oka, suchość, pieczenie i łzawienie oczu). Częste spanie w soczewkach może skończyć się chorobami oczu np zapalenie spojówek. Generalnie w soczewkach się nie śpi z tych samych powodów dla których zmienia się bieliznę:)

Makijaż a soczewki
Można się malować, zielone światło:) Pamiętaj aby zawsze zaczynać od soczewek - najpierw zakładamy szkiełka, a potem robimy makijaż. Najpierw zdejmujemy soczewki, potem zmywamy makijaż. Nie jest to mój wymysł, a zalecenia okulistki. Unikamy rozmazania się przy zakładaniu soczewek, oraz dostania się do oka z soczewką wody/mydła mleczka do demakijażu. Nie wolno malować jedynie krawędzi powieki (za rzęsami), należy zachować ostrożność nakładając tusz do rzęs aby nie znalazł się na brzegu powieki ani by nie dostał się do oka.

Miało być kilka rad, a zrobił się całkiem długi post, w którym i tak nie napisałam wszystkiego więc jeśli macie jakieś pytania piszcie pod tym postem, postaram się odpowiedzieć:)

11 comments:

 1. OH! Soczewki mój codzienny must have, bo wada wzroku jest i to niezła.
  I tak najlepsze sytuacje z soczewkami można zobaczyć w naszej klasie, gdy nauczyciel zaczyna brać do odpowiedzi. Wtedy nagle wszyscy mają problemy z soczewkami, bieganie po klasie, pożyczanie płynów etc.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nie miałam tak dobrze - byłam jedyną taką osobą w klasie i mało kto pamiętał dlaczego "zgubiłam" okulary;p

   Delete
 2. I rada ode mnie - dobrze mieć w torebce zwykłe nawilżające kropelki. Zwłaszcza jak się przebywa w klimatyzowanych wnętrzach

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dobra rada,
   oczy w soczewkach są bardziej podatne na wysychania i klimatyzację (ważne tylko żeby wziąć kropelki, na których jest zaznaczone,że można stosować przy soczewkach).

   Delete
 3. Czy można wiedzieć ile np. circle lens można nosić?

  ReplyDelete
 4. To zależy od rodzaju, są roczne, miesięczne, jednodniowe... zgodnie z nazwą:)

  ReplyDelete
 5. Czy to prawda że przez niewłaściwe dbanie o higienę można oślepnąć?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nie słyszałam o takich przypadkach ani nie mam zamiaru sprawdzać tego na sobie, teoretycznie wszystko jest możliwe;p
   Lepiej dbać o siebie zamiast panikować^^
   Keep calm
   and
   care of
   your eyes

   Delete
 6. Zakładanie soczewek - dla niektórych codzienny rytuał, natomiast dla innych niebezpieczny ruch ;) Oczywiście nie ma w tym nic niebezpiecznego, a wszystko jest dla naszego zdrowia. Bardzo dobrze, że ktoś interesuje się tym tematem i opowiada o nim w blogosferze :) Dobrze jest uświadomić osoby noszące okulary, że soczewki korekcyjne to nic złego :) Dzięki nim możemy normalnie funkcjonować w wielu sytuacjach, w których okulary korekcyjne by się nie sprawdziły :).

  ReplyDelete
 7. Ja na początku nie mogłam się przyzwyczaić do zakładania i zdejmowania ale z czasem zrobiło się to już normalne. Bardzo fajne kolory soczewek i fajny wpis :) Pozdrawiam !

  ReplyDelete

Konstruktywna krytyka i uzasadnienie opinii mile widzialne:)
Dziękuję za komentarz!

Reklamy aukcji i konkursów będą kasowane.